PACIJENTI PORUČUJU: POTREBNA NAM JE CAR-T TERAPIJA U HRVATSKOJ, OD MINISTARSTVA ZDRAVSTVA I OSTALIH INSTITUCIJA OČEKUJEMO PODRŠKU I POMOĆ
Završila je 1. Međunarodna konferencija o imunološkom liječenju raka, koja je ugostila najveće domaće i inozemne stručnjake koji se bave liječenjem oboljelih od leukemije, limfoma i multiplog mijeloma i upotrebom CAR-T terapije.
Na posebnom panelu okupile su se udruge pacijenata koje itekako znaju koliko je CAR-T revolucionarna i spasonosna terapija. S tom tezom slažu se i liječnici.
„Uvođenje i primjena CAR-T terapije smatram svakako velikim iskorakom u liječenju bolesti. Za određeni broj pacijenata ona predstavlja spasonosan način liječenja.“- rekla je dr. Barbara Dreta iz KBC-a Zagreb.
„Radi se o iznimnom i revolucionarnom obliku liječenja koji rezultira dugotrajnim odgovorom i izlječenjem. CAR-T terapija u Hrvatskoj trenutačno postoji samo za liječenje određenih oblika bolesti, tako da je pred svima nama velik posao, da to što smo započeli i dovedemo do kraja. I to sve kako bismo na vrijeme pomogli oboljelima.“- poručio je Dražen Vincek, predsjednik Hrvatske udruge leukemija i limfomi.
Prema podacima koje imamo, u posljednje četiri godine četvero djece su bili kandidati, a kod troje je primijenjena terapija. Dvoje djece je živo. Kod djece su ishodi liječenja često bolji, a naša je dužnost osigurati da terapija bude primijenjena u optimalnom vremenskom okviru.“- rekla je Mirela Stanić- Popović iz Udruge Krijesnica.
Udruge pacijenata poručuju kako u ovome moraju biti svi ujedinjeni. Jer, na žalost, kandidata za ovakvu terapiju je sve više, a zbog prirode njihove bolesti, vremena za čekanje je sve manje.
„Svi smo u ovome zajedno. Prof. Merćep i Zaklada Zora rade fantastičan posao, a ova tehnologija izuzetno je složena. Potrebna nam je institucionalna podrška jer bez sustavne suradnje ne možemo omogućiti pacijentima pristup najnovijim terapijama. Nova terapija može značiti zivot, a to nije mala stvar. Tek kad dobiješ bolest pitaš se zašto Hrvatska nema taj lijek.“- poručila je Mira Armour iz udruge Mijelom CRO.
„Imamo potencijal, ali nam je potrebna veća uključenost institucija kako bismo iskoristili resurse i znanje koje posjedujemo. U Sloveniji je povjerenje između struke i institucija na višoj razini, što omogućuje bržu provedbu terapija.“ – rekao je prim. dr. sc. Marko Martinović, KB Merkur.
Sudionici panela zaključili su kako je ključno da Ministarstvo zdravstva prepozna problem i odobri uvođenje akademskih studija za određene dijagnoze. Također, naglašena je potreba za osnivanjem znanstvenih jedinica u bolnicama kako bi se omogućila provedba istraživanja i eksperimentalnih liječenja.
FOTO: PROMO